Marzy Ci się prawdziwie przestronna przestrzeń, aczkolwiek w swoich dłoniach trzymasz klucze do drzwi otwierających “zawrotne” 30 metrów kwadratowych? Bez obaw! Wbrew pozorom - stosunkowo mały metraż wcale nie oznacza, że od razu musisz pogodzić się z ciasnotą i ograniczoną przestrzenią. Przeciwnie! Bowiem, przy odpowiedniej ilości sprytu, odrobiny zaangażowania oraz kreatywności - uda Ci się stworzyć jednocześnie stylowe, komfortowe i w pełni funkcjonalne “M”. W jaki sposób? Wszystkiego dowiesz się już za moment.
Odkryj, jak przemienić niewielki metraż w przystań, gdzie każdy centymetr pracuje na Twoją wygodę. Poznaj instrukcję urządzania małych mieszkań do 30 lub 35 m2.
Czym charakteryzują się mieszkania o powierzchni 30-35 m²?
Zdecydowanie najczęściej występują jako kawalerki lub niewielkie dwupokojowe (z układem salon + aneks kuchenny). Ich niewątpliwym atutem są: niższe koszty zakupu oraz utrzymania. Popularność takich mieszkań w polskich miastach systematycznie rośnie, szczególnie wśród singli, par rozpoczynających wspólne życie oraz inwestorów, którzy poszukują nieruchomości pod wynajem. Jeśli chodzi o wyzwania - największym z pewnością pozostaje mądre zagospodarowanie każdego posiadanego centymetra.
Planowanie aranżacji w małym mieszkaniu. Od czego zacząć i jak podzielić przestrzeń?
Zacznij od wykonania precyzyjnych pomiarów, następnie przeanalizuj swoich potrzeby, a na koniec - ustal priorytety, na których najbardziej Ci zależy. Ograniczona przestrzeń sprawia, że kluczem jest określenie, co jest dla Ciebie niezbędne, a z czego możesz zrezygnować.
W tym celu stwórz szkic mieszkania i eksperymentuj z różnymi układami. Możesz do tego wykorzystać aplikacje do projektowania wnętrz lub skorzystać z usług profesjonalnego projektanta.
Podstawę stanowi jednak dobrze przemyślany podział (na strefy: dzienną, nocną oraz kuchenną). W mieszkaniach 30-35 m² doskonale sprawdza się tzw. pojęcie open space, gdzie salon płynnie łączy się z aneksem kuchennym, a sypialnia może być sprytnie wydzielona za pomocą regału, parawanu lub przesuwnych drzwi.
Jakie meble do małego mieszkania?
Każdy mebel musi (a przynajmniej powinien) być wielozadaniowy, a co za tym idzie - maksymalnie wykorzystywać daną przestrzeń. Właśnie dlatego stawiaj na rozwiązania multifunkcyjne. Ich przykłady to: sofa z funkcją spania, stolik z regulowaną wysokością, a także łóżko wyposażone w schowki bądź szuflady.
To samo dotyczy mebli modułowych, które pozwolą Ci sprawnie reagować na zmieniające się potrzeby. Jeśli chodzi o przechowywanie - staraj się wykorzystywać nawet najmniej oczywiste i czasami wręcz niespodziewanych miejscach. Znajdziesz je, chociażby w pufach, w zagłówku łóżka, a nawet pod schodami.
#1 Meble w salonie / pokoju dziennym
Wybieraj te, które potrafią "zmieniać się" wraz z Twoimi potrzebami oraz są “lekkie”. Zamiast masywnej meblościanki, postaw na regał, który nie tylko pomieści wszystkie niezbędne drobiazgi, ale również może służyć jako subtelny podział przestrzeni.
#2 Meble kuchenne
Zdecyduj się na szafki, które sięgają aż do samego sufitu. Taki zabieg pozwoli Ci wykorzystać pełną wysokość pomieszczenia, a co za tym idzie - pomieścić więcej. Dodatkowo, takie szafki optycznie powiększą posiadaną przestrzeń. Ponadto, polecamy:
-
Zintegrowany sprzęt AGD, który oszczędza miejsce i zapewnią jednolity, uporządkowany wygląd.
-
Składane lub wysuwane blaty robocze, które możesz dowolnie chować i wyciągać - gdy tylko chcesz.
#3 Meble łazienkowe
Postaw na podwieszane meble, które zapewnią wizualną lekkość oraz ułatwią Ci utrzymanie tego pomieszczenia w czystości. Doskonałym wyborem będzie również umywalkę nablatowa na wąskim blacie, prysznic typu walk-in (zamiast wanny), czy duże lustro, które optycznie powiększy to miejsce.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń? Przydatne triki.
Zacznij od kolorystyki. Jasne i pastelowe ściany odbijają światło. Dodatkowo, wprowadź lustra, które nie tylko dadzą efekt widocznego powiększenia, ale dodatkowo (zlokalizowane naprzeciwko okna) - wręcz zwielokrotniają dostęp naturalnego światła.
Jeśli chodzi o oświetlenie - postaw na kilka jego źródeł. Zamiast jednego centralnego żyrandola - zainstaluj światła i lampki na różnych wysokościach. W ten sposób uda Ci się wydajnie oraz równomiernie rozświetlić całą powierzchnię.
Z kolei w oknach umieść lekkie i transparentne firany, które nie będą blokowały światła słonecznego.
Najczęstsze błędy przy meblowaniu mieszkania o małym metrażu. Czego unikać?
Do największych “grzechów” właścicieli małych mieszkań z pewnością możemy zaliczyć tzw. przesadzanie, czyli… dosłowne przeładowywanie przestrzeni zbyt dużą ilością mebli, urządzeń, sprzętów i dekoracji. Unikaj:
-
Zbyt dużych mebli, które mogą zdominować całe Twoje wnętrze.
-
Ciemnych kolorów, które optycznie zmniejszą mieszkanie.
Zamiast tego - “z góry” ustal jednolitą koncepcję stylistyczną, która pozwoli Ci unikać impulsywnych zakupów. Jednak przede wszystkim sprawi, że Twoja przestrzeń będzie wygodna, funkcjonalna, urządzona ze smakiem, a przede wszystkim - praktycznie wykorzystasz każdy posiadany centymetr.
Szukasz stylowych i solidnych mebli, które odnajdą się w małej przestrzeni?
Odwiedź internetowy sklep Modern Meble, gdzie czeka na Ciebie bogaty asortyment. Oferujemy meblościanki, fotele, krzesła, półki, pufy, łóżka i wiele, wiele więcej. Zapoznaj się z naszą ofertą i zdecyduj, co z niej trafi do Twojego “M”. Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia przy wyborze konkretnych rozwiązań - zapraszamy do kontaktu!
Zestaw mebli do Salonu VIGO NEW 9